Nasz ostatni projekt dla klienta, który dostarcza produkty do branży medycznej to automat do montowania tulejki w konektor z ferrytu. Urządzenie to o niewielkich gabarytach posiada wiele układów, które usprawniają proces wciskania i testowania poprawności aplikacji tulejki.

Na układzie z kołem obrotowym następują prace połączeniowe oraz ostateczne sprawdzenie detali. Konektory i tulejki dostarczane są do koła z koszy cylindrycznych za pomocą podajników wibracyjnych. Już na kole, po podaniu konektora, dochodzi do wcisku tulejki.

 

Kontrolne systemy wizyjne

Weryfikacja skuteczności odbywa się już za pomocą zainstalowanej kamery optycznej. Ta, w kolejnym etapie produkcji, sprawdza poprawność włożenia danego elementu oraz jakość wciśniętej tulejki. Na kolejnym kroku produkcji na kole obrotowym odbywa się jeszcze dodatkowa selekcja najmniejszych detali i ostateczne odrzucenie tych, które budzą wątpliwości. Wydajność kamery optycznej pozwala oszacować kolejny element co sekundę.

Przed testami jakości kamera stosowana przez MADevice otrzymuje wzorzec – idealnie wykonany element, który jest zgodny ze wszystkimi normami jakości założonymi przez producenta. Za poziomie zaawansowanej optyki dochodzi do ciągłego porównywania kolejnych części z pierwotną. Materiały odbiegające od wzoru zostają odrzucone – zadba o to system zintegrowany z kamerą optyczną.

Technologia ta charakteryzuje się prostotą obsługi i pełną robotyką, a przy tym sporymi możliwościami identyfikacji, analizy, śledzenia jakości poszczególnych komponentów w całym procesie produkcyjnym.

Gdzie jeszcze stosować kontrolne systemy wizyjne?

Nowoczesne technologie wizyjne – zarówno standardowe jak i 3D – znajdują coraz szersze zastosowanie w automatyce produkcji oraz logistyce. Niepodważalną zaletą układów kamer optycznych jest ich uniwersalność oraz wszechstronność. System wizyjny stworzony na bazie tych urządzeń nie ma ograniczeń. Skutecznie weryfikuje stan każdego tworzywa o dowolnych gabarytach, kształtach i technologii wykonania. Stosuje się je w kontroli jakości, pozycjonowaniu robotów, odczycie kodów kreskowych i graficznych oraz alfanumerycznych, a od niedawna – w systemach bezpieczeństwa pracy.

Są jednak branże, w których zagwarantowana ich działaniem precyzja jest szczególnie istotna. Systemy wizyjne sprawdzą się przede wszystkim w przypadku stanowisk produkcyjnych wymagających nieustannej kontroli detali. Umożliwiają kontrolę poprawności montażu, trwałość wykorzystanych materiałów, eliminację wadliwych wyrobów, co z kolei zmniejszy koszty potencjalnych reklamacji.

Według szacunków producentów, około 20 proc. systemów wizyjnych używanych w obecnie produkcji, wykorzystywanych jest przez szeroko rozumiany przemysł motoryzacyjny. Dotyczy to nie tylko fabryk stricte samochodowych, ale i przedsiębiorstw zajmujących się podzespołami i akcesoriami. Systemy wizyjne chętnie stosowane są również w przemyśle szklarskim, gdzie równie istotna jest szybka reakcja na błędy produkcyjne zagrażające życiu lub zdrowiu użytkowników. Korzysta się z nich coraz chętniej także w branży spożywczej – umożliwiają kontrolę zapakowania towaru.

 

Kamery kontrolne idealnie wpasowują się w rozwiązania kontroli jakości większości towarów konsumpcyjnych oraz opakowań, a łatwy interfejs zapewnia bezproblemowe uruchomienie oraz obsługę. Naturalnym kierunkiem jest ciągła poprawa osiąganych parametrów, głębszy stopień zautomatyzowania – a więc jeszcze bardziej czułe urządzenia o rosnącej rozdzielczości i możliwości szybkiego transferu obrazu.

Wszystko zmierza do jednego: takiego stopnia porównania każdego elementu z jego pierwowzorem, by ten był odzwierciedleniem stuprocentowym.