Po raz kolejny w firmie Mikrostyk możemy pochwalić się potwierdzonym działaniem systemu jakości ISO opartego na normie 9001:2015. Otrzymaliśmy kolejną pozytywną rekomendację do dalszej certyfikacji, a w konsekwencji nową zmianę certyfikatu ważną do 2023 roku.
Aktualności
#GaszynChallange
Zobaczcie, jak wspólnie pompowaliśmy na akcji #GaszynChallange do której się przyłączyliśmy.
Quick savigs on uncertain future
Zapraszamy do zapoznania się z artykułem prezesa Mikrostyku „Quick savigs on uncertain future”.
Nowa prasa 250 ton
W lipcu nabyliśmy nową 250 tonową prasę mechaniczną dwukorbową .Stanowi to idealne rozwiązanie dla procesów zautomatyzowanych z kręgu blachy, przygotowana jest do wyginania, tłoczenia, formowania, wykrawania oraz zagniatania. Dzięki wyposażeniu w mechanizm korbowy z układem przegubowym uzyskano spowolnienie ruchu roboczego podczas tłoczenia i znacznie przyspieszenie ruchów jałowych. Dzięki temu mechanizmowi prasa osiąga wydajność podobną do poziomu nawet dwóch standardowych pras. Link motion to także mniejsza prędkość tłoczenia zapewniająca większą jakość i precyzje produkowanych komponentów
Film z instalacji nowej maszyny: https://www.youtube.com/watch?v=YsyNj9MdW4k
Srebrna nagroda dla Mikrostyku w ocenie Eco Vadis
EcoVadis ocenia działania i praktyki firm w zakresie ich społecznej odpowiedzialności biznesu. Punkty przyznawane są w ramach czterech zagadnień: środowisko naturalne, działania społeczne, etyka oraz łańcuch dostaw. Ocena ta powstaje z wykorzystywaniem kompleksowej metodologii, która opiera się o międzynarodowe standardy, takie jak Global Reporting Index (GRI), ISO 26000 oraz założenia Global Compact. Zostaliśmy ocenieni pod kątem społecznej odpowiedzialności biznesu z uwzględnieniem sektora działalności, wielkości oraz lokalizację i uzyskaliśmy wynik na zadawalającym poziomie! Tym lepiej, ponieważ plasujemy się na wyższym miejscu niż w 2015 roku, kiedy to Mikrostyk po raz pierwszy był poddany ocenie.
Sterowniki PLC – automatyka pod pełną kontrolą
Wykorzystanie sterowników w automatyce przemysłowej jest dziś standardem, bez którego trudno myśleć o wysokiej i niezawodnej efektywności produkcji. Stąd rosnąca popularność technologii PLC.
Programowalny sterownik logiczny (PLC; ang.: Programmable Logic Controllers) to swoisty rdzeń większości systemów sterowania. Zapewnia prawidłowe działanie całego systemu w oparciu o zaprogramowane wcześniej reguły. Proces ten zależny jest więc od wyników operacji arytmetyczno-logicznych oraz zmiennych wewnętrznych i założonych warunków czasowych.
Elastyczność rozwiązań, szybkość realizacji, szerokie możliwości zastosowań – wszystko to sprawia, że przedsiębiorstwa z branży automatyki przemysłowej stawiają coraz większy nacisk na właśnie tego typu rozwiązania. Wykorzystywanie sterowników PLC umożliwia bowiem nie tylko łatwe zarządzanie automatyką posiadanych urządzeń, ale też sprawowanie pełnej kontroli nad wszelkimi procesami.
Sprawdza się wszędzie, gdzie kluczowy jest ruch automatyczny: począwszy od pneumatyki kończąc zaś na hydraulice czy prawidłowym działaniu silników. Szczególnie istotna jest tutaj uniwersalność i wszechstronność zastosowania sterowników – wdrażane systemy zapewniają możliwość wykorzystania ich we wszystkich maszynach; niezależnie od modelu, marki czy stopnia zaawansowania technicznego.
Stawiamy na sprawdzone marki o niekwestionowanej renomie na rynku automatyki przemysłowej. Systemy sterowania są więc oparte na podzespołach Siemens, Omron, Mitsubishi czy Allen Bradley. To sprawdzone rozwiązania, które można precyzyjnie przystosowań do konkretnych potrzeb Klientów.
Różnorodność wynika z wymogów technicznych projektowanych rozwiązań jak i wymagań Klientów oczekujących rozwiązań dedykowanych; dopasowania nowo instalowanych podzespołów do tych, które już istnieją. Dzięki temu dostawca rozwiązań automatycznych jest w stanie zapewnić minimalizację kosztów utrzymania magazynu części zamiennych w parkach maszynowych Klientów. Każde projektowanie nowej maszyny poprzedza dogłębny wywiad i analiza potrzeb, dzięki którym można idealnie dostosować funkcjonalność urządzeń do konkretnych celów i zadań.
Nie byłoby to możliwe gdyby nie stosowane sterowniki PLC. One zapewniają wyjątkową precyzję działania i pełną kontrolę nad systemami opracowywanymi przez innżynierów. Można je uznać za swoisty fundament, na którym oparta jest sugerowana klientom technologia.
Sterownik PLC jest narzędziem, które zarządza procesem opracowanych wcześniej programów – robi to za pomocą przekazania (wejście/ wyjście) sygnałów do poszczególnych podzespołów maszyny czy urządzenia. Stosowane tutaj sterowniki posiadają wbudowane sprzętowe regulatory PID; posiadają one opcję autostrojenia, co z kolei umożliwia dopasowanie ich nastawy do charakterystyki regulowanych obiektów. Regulatory sterują elementami wykonawczymi zapewniając w efekcie optymalne warunki podczas oczekiwanego procesu. Przykładem może być np. pełna kontrola temperatury przy wykorzystaniu regulatorów PID oraz tzw. szybkich wyjść sterowników działających w trybie PWM do sterowania grzałkami.
Tego typu sytuacje pokazują, jak szerokie możliwości zapewnia odpowiednio koordynowane sterowanie przemysłowe; pozwala na dostosowanie parametrów maszyny do bieżących potrzeb Klienta. Mogą zmieniać się wraz z rozwojem produktu czy zmianą założeń całego procesu produkcyjnego. Sytuacja odwrotna – brak tak szerokiej uniwersalności i łatwości zastosowania zmian – wiązałaby się z kolei z coraz większymi nakładami finansowymi. Rosnące koszty – w połączeniu z nieuchronną w takiej sytuacji czasochłonnością produkcji – ograniczałyby znacząco plany inwestycyjne oraz szybkość realizacji poszczególnych zamówień.
Tymczasem integracja panelu HMI danego urządzenia wraz ze sterownikiem umożliwia operatorom szybkie wprowadzenie nowych wartości dla stosowanych parametrów. Są także inne wymierne zalety:
- graficzne obrazowanie przebiegu procesu oraz przeprowadzanych testów
- łatwość identyfikacji ewentualnych nieprawidłowości pracy maszyny
- zarządzanie poszczególnymi poziomami dostępu dla konkretnych grup docelowych
Niewątpliwą zaletą, jaka związana jest z używaniem systemów PLC jest ich standaryzacja. Ujednolicenie spowodowało, że użytkownicy nie muszą poznawać nowych języków oprogramowania; ogólna idea działania wszystkich systemów jest zbliżona, co znacznie upraszcza i przyspiesza wszelkie prace.
Zastosowanie sterowników jest wyjątkowo szerokie, używane są między innymi do sterowania maszynami produkcyjnymi, pakującymi, etykietującymi. Sprawdziły się w przypadku transporterów, koordynowaniu działania przepompowni w oczyszczalniach ścieków i ujęciach wody. Znajdują również zastosowanie w systemach telemetrycznych – wszędzie, gdzie obok sterowania lokalnego funkcjonuje również centralne, do którego muszą zostać przesłane dane.
Automatyczny stół konferencyjny w Mikrostyku
Nasz nietypowy stół konferencyjny, który rozsuwa się automatycznie i skrywa w sobie wiele innych funkcji, które można odkryć tylko poprzez złożenie wizyty w naszej sali konferencyjnej.
Więc nie przegap okazji i odwiedź nas jak najszybciej 🙂
Zapraszamy do Mikrostyku w każdej chwili.
Wciskarka ferrytu w konektor z testem obecności
Nasz ostatni projekt dla klienta, który dostarcza produkty do branży medycznej to automat do montowania tulejki w konektor z ferrytu. Urządzenie to o niewielkich gabarytach posiada wiele układów, które usprawniają proces wciskania i testowania poprawności aplikacji tulejki.
Na układzie z kołem obrotowym następują prace połączeniowe oraz ostateczne sprawdzenie detali. Konektory i tulejki dostarczane są do koła z koszy cylindrycznych za pomocą podajników wibracyjnych. Już na kole, po podaniu konektora, dochodzi do wcisku tulejki.
Kontrolne systemy wizyjne
Weryfikacja skuteczności odbywa się już za pomocą zainstalowanej kamery optycznej. Ta, w kolejnym etapie produkcji, sprawdza poprawność włożenia danego elementu oraz jakość wciśniętej tulejki. Na kolejnym kroku produkcji na kole obrotowym odbywa się jeszcze dodatkowa selekcja najmniejszych detali i ostateczne odrzucenie tych, które budzą wątpliwości. Wydajność kamery optycznej pozwala oszacować kolejny element co sekundę.
Przed testami jakości kamera stosowana przez MADevice otrzymuje wzorzec – idealnie wykonany element, który jest zgodny ze wszystkimi normami jakości założonymi przez producenta. Za poziomie zaawansowanej optyki dochodzi do ciągłego porównywania kolejnych części z pierwotną. Materiały odbiegające od wzoru zostają odrzucone – zadba o to system zintegrowany z kamerą optyczną.
Technologia ta charakteryzuje się prostotą obsługi i pełną robotyką, a przy tym sporymi możliwościami identyfikacji, analizy, śledzenia jakości poszczególnych komponentów w całym procesie produkcyjnym.
Gdzie jeszcze stosować kontrolne systemy wizyjne?
Nowoczesne technologie wizyjne – zarówno standardowe jak i 3D – znajdują coraz szersze zastosowanie w automatyce produkcji oraz logistyce. Niepodważalną zaletą układów kamer optycznych jest ich uniwersalność oraz wszechstronność. System wizyjny stworzony na bazie tych urządzeń nie ma ograniczeń. Skutecznie weryfikuje stan każdego tworzywa o dowolnych gabarytach, kształtach i technologii wykonania. Stosuje się je w kontroli jakości, pozycjonowaniu robotów, odczycie kodów kreskowych i graficznych oraz alfanumerycznych, a od niedawna – w systemach bezpieczeństwa pracy.
Są jednak branże, w których zagwarantowana ich działaniem precyzja jest szczególnie istotna. Systemy wizyjne sprawdzą się przede wszystkim w przypadku stanowisk produkcyjnych wymagających nieustannej kontroli detali. Umożliwiają kontrolę poprawności montażu, trwałość wykorzystanych materiałów, eliminację wadliwych wyrobów, co z kolei zmniejszy koszty potencjalnych reklamacji.
Według szacunków producentów, około 20 proc. systemów wizyjnych używanych w obecnie produkcji, wykorzystywanych jest przez szeroko rozumiany przemysł motoryzacyjny. Dotyczy to nie tylko fabryk stricte samochodowych, ale i przedsiębiorstw zajmujących się podzespołami i akcesoriami. Systemy wizyjne chętnie stosowane są również w przemyśle szklarskim, gdzie równie istotna jest szybka reakcja na błędy produkcyjne zagrażające życiu lub zdrowiu użytkowników. Korzysta się z nich coraz chętniej także w branży spożywczej – umożliwiają kontrolę zapakowania towaru.
Kamery kontrolne idealnie wpasowują się w rozwiązania kontroli jakości większości towarów konsumpcyjnych oraz opakowań, a łatwy interfejs zapewnia bezproblemowe uruchomienie oraz obsługę. Naturalnym kierunkiem jest ciągła poprawa osiąganych parametrów, głębszy stopień zautomatyzowania – a więc jeszcze bardziej czułe urządzenia o rosnącej rozdzielczości i możliwości szybkiego transferu obrazu.
Wszystko zmierza do jednego: takiego stopnia porównania każdego elementu z jego pierwowzorem, by ten był odzwierciedleniem stuprocentowym.
Ferie zimowe w Mikrostyku
Nie testujemy maszyn na dzieciach! 😉 ale oto dowód na to, jak proste w obsłudze i bezpieczne są nasze automaty. Mała Helenka z radością uruchomiła proces nanoszenia grafiki na plastik metodą hot foil i wyprodukowała sobie wizytówkę, na urządzeniu zaprojektowanym i wyprodukowanym przez MADevice. Tak właśnie urozmaiciliśmy program ferii zimowych dla dzieciaków w naszym mieście.
Fundacja STACJA MIKROSTYK
W celu efektywniejszego zarządzania dobroczynną polityką Mikrostyku powołana została fundacja Stacja Mikrostyk. Jest to przełomowy moment w funkcjonowaniu Mikrostyku, który bez porównania zmieni bieg naszej działalności w ramach strategii biznesu społecznie odpowiedzialnego.
Ta innowacyjna instytucja zapoczątkowała również w wyniku naszej współpracy z partnerem społecznym – Stowarzyszeniem Centrum Aktywnych Gniew, które od dwóch lat wspiera nas na drodze do bycia przedsiębiorstwem wrażliwym i odpowiedzialnym społecznie.
Ideą nadrzędną Fundacji jest realizacja, inicjowanie i prowadzenie innowacyjnych działań społeczno-kulturalnych. W związku z tym jesteśmy w fazie rozwoju i przygotowania pewnego dużego projektu w Gniewie, który z pewnością zaskoczy naszą lokalną społeczność. Ponadto będziemy realizować inne projekty wokół tematów ekologii, edukacji i wsparcia społecznego.